למה כל האתרים היום דומים מדי זה לזה?

האם גם אתה שמת לב לדמיון הרב בנראות אתרי האינטרנט היום? מתי בפעם אחרונה נתקלת באתר ללא תמונה ברוחב מסך מלא, עם משפט מחץ בפונט גדול במרכזה? מתחת לתמונה יופיעו שלוש עמודות עם אייקון וכותרת קצרה בדיוק באותו המבנה! לאחר מכן פסקת טקסט עם כפתור בולט שטוח המניע לפעולה... אז אם כך, האם מקצוע עיצוב האתרים באמת איבד את היצירתיות? האם למעצבים כבר אין דימיון? ואיך באמת הגענו למצב הזה, שהכל דומה אחד לשני?

קיימים לא מעט גורמים התורמים לתופעה:

באופן טבעי, כדי שמפתחי אתרים לא יצטרכו להמציא את הגלגל בכל פעם מחדש, קמו להם שלדים או מסגרות מוכנות המכונים בשפה המקצועית פריימוורקס (frameworks) של קבצים ותיקיות של קוד סטנדרטי. ה-framework מכיל את אותם קבצי HTML, CSS , JS וכו', המהווים את שכבת התצוגה ה– front-end. כיוון שרוב האתרים חולקים מבנה דומה מאוד, ניתן להשתמש באותה המסגרת כבסיס לבניית אתר האינטרנט. באוגוסט 2011, שחררה טוויטר את גרסת המסגרת שלה ה - Bootstrap. זהו פריימוורק רספונסיבי בקוד פתוח, כיום הוא מאוד נפוץ, שמרבית אתרי האינטרנט המובילים בעולם, משתמשים בו. ה-framework פותר באופן נפלא את המעבר לגרסת המובייל. עניין הרספונסיביות יוצר המון קושי בעיצוב ותכנות צד המשתמש. גישת ה- mobile first, מחייבת אותנו לשמור על חוקי עיצוב (בתוך עמודות ובלוקים) כדי שהמעבר למובייל יהיה פשוט וקל.

יחד עם זאת, שוק הטמפלטים מזין את כל התעשיה של בניית אתרים. מאות אפשרויות באונליין (לרוב בחינם) לעיצובים מוכנים וזה באופן טבעי יוצר הצפה של אתרים זהים. אותו ה-template יכול לשמש לחברת השקעות, סטארטאפ בטחוני, או חברה לחיפוש נפט... פשוט להחליף את הלוגו.

שוק הטמפלייטים מזין את כל התעשיה של בניית אתרים. מאות אפשרויות באונליין (לרוב בחינם) לעיצובים מוכנים וזה באופן טבעי יוצר הצפה של אתרים זהים.

הפלטפורמה הפופולרית ביותר(כמעט 30% משוק מערכות ה- CMS בעולם) הינה WordPress, שמגיעה עם טמפלייטים ויזואלים מוכנים (Theme). היתרון הגדול במערכת הזו, שמעצבים ללא ידע בקוד יכולים להטמיע בקלות את העיצוב וליצור אתר על גבי אחד הטמפלייטים. זה לא ייחודי, אבל בהחלט עושה את העבודה. נקודה אשר משפיעה לא פחות, היא הנטייה שלנו להידמות ולחקות אחד את השני. מחקרים רבים בתחום הפסיכולוגיה החברתית, מצאו שאנשים מחקים אחד את השני כאשר זה משרת עבורם את אותה המטרה. גם בתחום בניית אתרים, פעמים רבות ישבנו עם לקוחות, שביקשו לעצב את האתר שלהם בדיוק כמו אצל המתחרים, ממש רפרנס להתחלה.

הנקודה הזו גם מתחברת לטרנד שקיים בעיצוב אתרים. אני זוכר תקופה בה היינו מעצבים כפתורים עם אפקטים של Glossy ורקעים ב- Gradient כדי ליצור תחושת תלת מימד. זה היה הסטייל וכולם עיצבו ככה. היום זה נראה Old Fashion ואף אחד לא ירצה לבנות אתר מיושן ולא עכשוי. גורם נוסף שדוחף לשימוש בתמונה גדולה/ סרטון בחלקו העליון (האדר) של האתר, הוא עליית מהירות הגלישה ורוחב הפס באינטרנט. זה הביא לשימוש בקבצי תמונה כבדים יותר, באיכות HD של מגזין ובכך עולה חווית המשתמש באתר.

תבנית פורטו ליצירת אתר

הבעיה מתחילה כאשר מנסים להתאים את התוכן לעיצוב. זהו קיבעון מסוכן שמסרס יצירתיות. העיצוב צריך לשרת את התוכן ולא להיפך.

ללא ספק, עיצוב אתרים באינטרנט זו דיסציפלינה מתבגרת. נדמה שיש התכנסות לאיך אתר צריך להיראות ולתפקד במעבר בין הדסקטופ למובייל ובמדיות השונות. לגולשים יש ציפיות לאתר מזוהה ומוכר שייצור עבורם חוויה קלה ונוחה יותר.

אבל האם זה טוב או רע? לדעתי, אין תשובה החלטית לכאן או לכאן. בניית אתרים זה תחום דינאמי, שאותו אני חיה מעל 15 שנים, ראיתי איך חדשנות טכנולוגית תורמת ליצירתיות. כיום ויחסית די בקלות, ניתן לבנות אתר מעודכן עם חווית משתמש נכונה, כזה שנראה הרבה יותר טוב מקודמיו בעבר. הבעיה מתחילה כאשר מנסים להתאים את התוכן לעיצוב. זהו קיבעון מסוכן שמסרס יצירתיות. העיצוב צריך לשרת את התוכן ולא להיפך. ברגע שיש קונספט נכון ותוכן מעניין, כזה המייצר מעורבות, העיצוב יתרום לחווית המשתמש של האתר. הפוטנציאל הטכנולוגי כיום הוא אדיר. הוא מאפשר ליישם יצירתיות בהמון אופנים, דוגמת: בוטים (Bots), שילוב טכנולוגיות מציאות רבודה(AR) ומציאות מדומה(VR), ווידאו ואודיו מובנה בדפדפן, אנימציות, זיהוי מיקום, שידור זמן אמת, ניצול היכולות בסמארטפונים ועוד שכבות של טכנולוגיה נגישה ופשוטה. בסופו של יום, מטרת האתר היא לעורר עניין, לייצר חוויה, שתגרום למעורבות, שתביא לפעולה. זה פחות בעניין התמונה הרחבה בהאדר, אלא במעטפת התוכן הכוללת.

אז איך בכל זאת ניתן להשיג בולטות וייחודיות?

בעבודה על פרויקט חדש ב- Studio BE, בשלב אפיון אתר האינטרנט, אנו שואלים שאלות הרלוונטיות בעיקר למשתמשים: מה הם רוצים או צריכים ומה הטוב שאנו יכולים לעשות עבורם באתר.

אנו מאמינים, שבכל אתר, חשוב למצוא את הקסם שיגרום ללקוחות להתאהב בו. אם הוא קיים וטבעי בפעילות העסק אנחנו צריכים לחשוף אותו ואם הוא לא קיים אז נצטרך לייצר אותו. בהיבט הנראות המיידית, נעדיף לבחור פונטים לא סטנדרטים ולעשות שימוש בתמונות או ווידאו מקורי מבית העסק, על פני שימוש במאגרי תמונות מוכנים. אנחנו מקפידים לעצב מתוך חשיבה כאילו מישהו אחר אמור לתכנת את זה (הרי בסוף הפיתוח תמיד קורה בבית – ב- BE)... ועדיין, זה מאוד משחרר מגבלות שיכולות לעצור רעיונות טובים, גם אם הם מורכבים טכנולוגית. לכל פרוייקט יש אתגרים שונים וקהל היעד הוא אחר. לא בהכרח, שהאתר צריך לפרוץ מתוך נישת הפעילות בה הוא עוסק, אלא לספק חוויה מעוררת ומערבת תמיד. כהשראה, איך ניתן לתעל את היצירתיות וליצור חווית משתמש יוצאת דופן, ניתן לעקוב באתרים זוכי פרסים, דוגמת Awwwards ו Css Design Awards. הדגש הוא לחפש את הייחוד בתוכן, משם תמיד תבוא הבשורה ליצירת אתר בולט ואפקטיבי.


פוסטים מומלצים
פוסטים חדשים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square